Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

ustat
13-11-2020 18:48

Değerli Meslektaşlarım, 14.11.2020 tarihinde yani yarın iş sağlığı ve güvenliği konuşmak üzere saat 17.00 de tele 1 de programa çıkacağım. Dr. Mehmet Tekelioğlu

ustat
07-11-2020 15:11

İş Müfettişi Tekelioğlu: Uzaktan denetim işverenleri rehavete sürükler https://www.evren.
..e-surukler


ustat
07-11-2020 15:03

380 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatı https://www.memur.
..er/935050/


10 Kasım

10 KasımAtamızı özlem ve sevgi ile anıyoruz...


Bir hayat ancak bu kadar ölümsüz olabilir...


İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

80 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatı

80 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatıAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı çalışan iş müfettişleri isyanda. Ankara Grup Başkanlığı'nda çalışan 380 iş müfettişine odalarını boşaltmaları talimatı verildi.
Kopyala 29 Ekim 2020 17:27


380 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı çalışan iş müfettişleri isyanda. Ankara Grup Başkanlığı'nda çalışan 380 iş müfettişine odalarını boşaltmaları talimatı verildi.

Müfettişlere yer de gösterilmedi, 'evinizden çalışın' dendi. Boşaltılan odalara Aile Bakanlığı'nın memurlarının yerleştirileceği öğrenildi.

'ÇALIŞMA' ÜVEY EVLAT OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iki yıl önce birleştirilmiş, yeni bakanlığın ismi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmuştu. Bu birleşme ciddi sorunları beraberinde getirdi. İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un ilgi odağının 'Aile Bakanlığı' olması, bakanlık içinde çalışma hayatı ile bürokratik işlemlerin ağır aksak ilerlemesine neden oldu.

Örneğin 2,5 yıl önce iş müfettişliği alımı için yapılan sınavın sonuçları halen açıklanmadı. Müfettişlik yeterlilik sınavına giren iş müfettişlerinin sözlü mülakat sonuçları 13 ayı aşkın süredir ilan edilmedi. 50'den fazla iş müfettişi mahkeme kararı ile iş müfettişliğine hak kazandı; ancak bu kişilerin atamaları hala yapılmadı.

Son olarak da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bilinen ve yıllardır aynı adreste hizmet veren Emek Mahallesi'ndeki yerleşkeye Aile Bakanlığı memurlarının taşınması kararı alındı. Bu memurlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı binası olarak kullanılan Ankara Söğütözü yerleşkesinde çalışıyordu. Halihazırda Emek yerleşkesinde görev yapan iş müfettişlerinden odalarını boşaltmaları istendi.

İş Müfettişi Tekelioğlu: Uzaktan denetim işverenleri rehavete sürükler

İş Müfettişi Tekelioğlu: Uzaktan denetim işverenleri rehavete sürüklerİş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği Başkanı
Mehmet Tekelioğlu,
uzaktan denetim kararının iş kazalarının artmasına neden olabileceğine dikkat çekti.

Hilmi MIYNAT
Denizli

İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği Başkanı Mehmet Tekelioğlu, Çalışma Bakanlığının aldığı kararla denetimlerin uzaktan yapılmasının patronları rehavete sürükleyeceğini ifade ederek, bu durumun alınan önlemlerin alınmamaya başlamasına, beraberinde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının artmasına neden olabileceğini söyledi.

Sadece teftiş ve denetimlerin iş kazalarını önleyemeyeceğini dile getiren Mehmet Tekelioğlu, “Trafik kazalarını trafik polislerinin önleyemediği gibi. Teftişin amacı anlık bir fotoğraf çizmek, ulusal mevzuata göre alınan önlemleri incelemektir. İşyeri çalışma ortamı sürekli değişen ve dinamik bir yapıya sahip olup teftiş yapıldığı tarih itibariyle teftiş konusu ve kapsamı dahilinde işyerindeki mevcut durumu yansıtmaktadır. İşyeri çalışma ortamının iş mevzuatına uygunluğunun ve bunun sürekliliğinin sağlanması işverenin yükümlülüğündedir. Yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda sorumluluk yine işverene aittir” diye konuştu.

"YASALARA UYULDUĞUNDA KAZALAR ÖNLENEBİLİR"
Denetim tek başına yetmese de denetimin varlığının patronları yasalara uymak konusunda olumlu yönde etkilediğine dikkat çeken Tekelioğlu, şu uyarıda bulundu: “Piyasada nasıl olsa teftişler uzaktan yapılıyor algısının varlığı, işverenleri rehavete sürükleyerek alınan önlemlerin de alınmamaya başlamasına ve beraberinde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının artmasına neden olabilir.” Okul öncesi dönemden itibaren eğitim hayatı boyunca iş sağlığı ve güvenliği derslerinin zorunlu ders olarak okutulması gerektiğini söyleyen Tekelioğlu, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasıyla kazaların azalabileceğini kaydetti.

Zonguldak Milletvekili Ünal DEMİRTAŞ'ın Meclis Komisyonu konuşması

Zonguldak Milletvekili Ünal DEMİRTAŞ'ın Meclis Komisyonu konuşmasıÜNAL DEMİRTAŞ (Zonguldak) – Teşekkür ederim Sayın Başkan. Sayın Bakan, değerli milletvekilleri ve Bakanlığın kıymetli bürokratları; sözlerime başlamadan önce tüm hazıruna saygılarımı sunuyorum. Sayın Bakan, 2021 yılı Bakanlık bütçesinin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Bakan, bildiğiniz gibi ülkemizde iş ve çalışma yaşamının kronikleşmiş, yapısal ve ağır sorunları vardır. Maalesef bu sorunlar çözüleceğine derinleşerek devam etmektedir ve bu sorunlara yeni ve büyük sorunlar eklenmektedir. Çünkü ülkemizde bu sorunları çözeceğine, sorun üreten bir siyasi zihniyet, yani saray rejimi zihniyeti vardır. Sayın Bakan, siz de iş ve çalışma yaşamındaki sorunları çözeceğinize uyguladığınız yanlış politikalarla gerilime sebep oluyorsunuz. Patronlar talep ediyor, siz yapıyorsunuz. Denetimin ve teftişin yapılmadığı, güvencesi z, kuralsız, esnek bir iş ve çalışma yaşamı kurguluyorsunuz. İşçi ile işveren arasına girip işverenden yana saf tutuyorsunuz ve işçilerin huzurunu bozuyorsunuz. İş hukukunun en temel ilkesi olan “işçinin korunması” ilkesini çiğniyorsunuz. Bunu yapmayın Sayın Bakan, bakın, bu yanlış.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun...

Ey yükselen yeni nesil gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.

(Mustafa Kemal Atatürk)

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

AİLE BAKANI, ÇALIŞMA BAKANLIĞI İŞ MÜFETTİŞLERİNİ KAPI DIŞARI ETTİ!!!

AİLE BAKANI, ÇALIŞMA BAKANLIĞI İŞ MÜFETTİŞLERİNİ KAPI DIŞARI ETTİ!!!“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” ile “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı”nın tek çatı altında “Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” olarak birleşmesinden sonra Sayın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un ilk icraatlarından biri “Çalışma” hayatını ikinci plana atarak bakanlık ismini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak değiştirmesidir.
Zaman geçtikçe, iki bakanlığın örgütlenmesinde yaşanan sorunların derinleşmesi ve Bakanlığın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı teşkilatından gelen yöneticilerinin ve Sayın Bakanın ilgi odağının “Aile Bakanlığı” olması, Bakanlık içinde Çalışma hayatı ile ilgili bürokratik işlemlerin ağır aksak ilerlemesine neden olmuştur. 2,5 yıl önce yapılan iş müfettişliği alım sınav sonuçlarının açıklanmaması, müfettişlik yeterlilik sınavına giren iş müfettişlerinin 13 aydan daha uzun süredir sözlü mülakat sonuçlarının ilan edilmemesi, 50’den fazla iş müfettişinin mahkeme kararı ile iş müfettişliğine hak kazanmalarına rağmen halen atamalarının yapılmaması gibi olumsuz örnekler ile son olarak Ankara Grup Başkanlığındaki 380 iş müfettişinin yer göstermeksizin odalarını boşaltması Aile Bakanı(!) Sayın Selçuk’un Çalışma bakanı olarak etkin bir rol üstlenmediğinin ve kayıtsız kaldığının kanıtlarındandır.

anneler gününüz kutlu olsun

anneler gününüz kutlu olsunÖzveri deyince ilk akla gelen Anneler, Anneler Gününüz Kutlu Olsun...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

28 Nisan 2019 Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü Kutlu Olsun

28 Nisan 2019 Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü Kutlu Olsun28 Nisan 2019 Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günümüz Kutlu Olsun...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Gazi Meclis 100 yaşında, nice yüz yıllara. Kutlu olsun.

Gazi Meclis 100 yaşında, nice yüz yıllara. Kutlu olsun.Ulusal Egemenliğimizin 100. Yılı ve
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun...


İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Yaşar KORKMAZ...

Yaşar KORKMAZ...
Sevgili Meslekdaşımız, İzmir Grup Başkanlığında görevli,
İş Başmüfettişi Yaşar Korkmaz arkadaşımız
yaşamını yitirmiştir. Başımız sağolsun.


İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU...
8 Mart

8 Mart8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU


En Çok Tıklananlar

 1. BİLGİT İSG İçerikli site. ‐  (2924)
 2.  
 3. İTOS İş Teftiş Otomasyon Sistemi ‐  (2683)
 4.  
 5. BİLGİT Çalışma yaşamı ağırlıklı mevzuat ve link sitesi ‐  (2619)
 6.  
 7. ABD Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi Occupational Safety & Health Administration OSHA is part of the United States Department of Labor.  ‐  (1688)
 8.  
 9. eÇalışma Çalışma Bakanlığı EDYS Sistemi ‐  (1666)
 10.  
 11. ILO -Uluslararası Çalışma Örgütü The International Labor Organization ‐  (1612)
 12.  
 13. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İSGGM Ana Sayfası (yeni) ‐  (1549)
 14.  
 15. Bakanlık Eposta Çalışma Bakanlığı Eposta Sayfası ‐  (1358)
 16.  
 17. ePersonel - SADECE KURUM İÇİNDE ÇALIŞIR Çalışma Bakanlığı Personel Yazılımı ‐  (1211)
 18.  
 19. İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği  (1014)
 20.  
Sayfa oluşturulma süresi: 0.08 saniye
223,333 Tekil Ziyaretçi