Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

ustat
24-12-2022 20:05

ustat
12-11-2022 20:28

ustat
13-03-2021 18:26

Youtube Kanalımız: https://www.youtub
e.com/channel/UCAj
aGBwtcbbuIkFr3gNjv
aA[/u]

Yönetimden

Haberler
Değerli Meslektaşlarımız;
Sosyal Güvenlik Kurumunun iş kazalarıyla ilgili istatistikleri değerlendirildiğinde Ülkemizin Dünyada ilk sıralarda yer aldığı, meslek hastalıkları istatistiklerinin ise anlamlı bir karşılaştırma yapılamayacak kadar yanıltıcı sayılardan oluştuğu, iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili İş Müfettişlerince ve kamuoyunca bilinmektedir.
Avrupa Birliği müktesebatı ile uyumluluk çerçevesinde 2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve akabinde bu Kanun uyarınca ilgili yönetmelikler yayımlanarak, çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği açısından yeni bir yapılanmaya gidilmiştir.
Kanun ve ilgili yönetmeliklerle, risk değerlendirmesinin yapılması, iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği ile bunların görev, yetki, sorumluluk ve çalışma süreleri gibi kavramlar yeniden yapılandırılarak, önleyici denetimi önemseyen bir yaklaşım benimsenmiştir.

Haberin devamı

İş sağlığı ve güvenliği yönünden gerçekleştirilen teftişlerin, teftiş edilen konunun doğası gereği mühendislik disiplinleri içinden bir dal olması, her geçen gün değişen ve yenilenen teknolojiler ışığında çalışma ortamı ile buralarda kullanılan her türlü prosesin ve ekipmanın da yeni teknolojilerle birlikte değişmesinden ötürü, tüm bu değişimlere gerek çalışmalarıyla gerekse teftiş tecrübeleriyle hakim olan iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili iş müfettişlerinin, saha birikimleri ile uygulamalarda karşılaştıkları sorunların ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin, meslektaşları, sosyal taraf temsilcileri ve saha profesyonelleriyle paylaşılması kaçınılmaz hale gelmiştir.
İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının yürütülmesinde son derece önemli olan ve iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapan iş müfettişlerinin teftiş ettikleri mevzuatın uygulanmasında işyerlerinde anahtar rol oynayan iş güvenliği profesyonellerinin sahada karşılaştıkları sorunlar, Kanunun yayımlandığı günden bugüne kadar teftişler sırasında gözlemlenmiştir.
Teftişler sırasında ortaya çıkan gereksinimler, biz iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapan iş müfettişlerinin sivil toplum kuruluşu olarak bir Dernek çatısı altında birleşmesini, iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri ile sahada iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her türlü kontrol, ölçüm, bakım vb. görevleri yürüten mühendislerle, meslek odalarıyla, sendikalarla ve hatta Dünya’da iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili denetim ve teftiş faaliyetlerini yürütmekle yükümlü tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasının, bilgi ve birikimin paylaşmasının da kaçınılmaz olduğunu göstermiştir.
Ayrıca, geçmişte yaşanan ve toplumda infial yaratmış iş kazalarında, iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili iş müfettişlerine kendilerini kamuoyu önünde savunacak söz hakkı da yeteri kadar tanınmamıştır. Bu da iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili iş müfettişlerinin yanlış tanınmasına ve kendilerine tanımlı olmayan sorumlulukların üzerine yüklenmesine neden olmuştur.
Çalışma barışının sağlanması, yasalar çerçevesinde işyerlerinde çalışanların can ve vücut bütünlüğü ile yatırımcının sermayesinin korunmasında birikimleriyle rehberlik yapan iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili iş müfettişlerinin görevlerini yerine getirirken tarafsızlığını ve etkinliğini koruyabilmesi için çalışma koşullarının ve şartlarının da iyileştirilmesi gerekmektedir. Üçlü kararnameyle kazanılan tarafsızlık ve etkinliği zedeleyecek olumsuzluklardan da meslektaşlarımızın korunması beklenmektedir.
Böyle zamanlarda iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili iş müfettişlerinin sesi olabilmek için de bir Dernek çatısı altında birleşme kaçınılmaz olmuştur.
Tüm bu koşullar altında iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili iş müfettişlerini temsilen “İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği (Kütük No: 06/122/176)” 21.12.2015 günü resmen kurulmuştur. Tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.
Dış teftişlerle birlikte yürütülmek zorunda kalınan, kayıt ve bilgi/belgelerin oluşturulması, toplanması ve ilgili makamlara teslimi işlemleri ve bu esnada yaşanan sıkıntılar nedeniyle, tüm özverili çalışmalarımıza rağmen, Derneğimizin kuruluşu, meslektaşlarımızın beklentilerinden daha uzun sürede gerçekleşmiştir.
Yaşanan gecikmeler ve zorluklar geride bırakılmıştır. Derneğimizin ve Meslektaşlarımızın önünde uzun ve güzel günler vardır. Kurucularıyla tüzel kişiliğini kazanan Derneğimizle yapılacak çok işimiz olduğu bilinciyle tekrar meslektaşlarımıza hayırlı olsun der, tüm meslektaşlarımızın katılımıyla yücelmesini ve başarılarının devamını dileriz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği
Yönetim Kurulu


Geçici Yönetim Kurulu Üyelerinin;
Adı ve Soyadı Görev Unvanı
Halil İbrahim ÇEVİK Geçici Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet TEKELİOĞLU Geçici Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Ulaş ALTAN Geçici Yönetim Kurulu Genel Sekreteri
Gamze YAĞCI Geçici Yönetim Kurulu Sayman
Haydar Mesut ARSLAN Geçici Yönetim Kurulu Üyesi
Abbas DENİZ Geçici Yönetim Kurulu Üyesi
Dudu ŞAHİN Geçici Yönetim Kurulu Üyesi

Yorum

Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Harika! Harika! 100% [3 Oylar]
Çok İyi Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Kötü / Berbat Kötü / Berbat 0% [Oylanmamış]
Sayfa oluşturulma süresi: 0.08 saniye
439,378 Tekil Ziyaretçi