Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

ustat
24-12-2022 20:05

ustat
12-11-2022 20:28

ustat
13-03-2021 18:26

Youtube Kanalımız: https://www.youtub
e.com/channel/UCAj
aGBwtcbbuIkFr3gNjv
aA[/u]

DERNEK ADININ DEĞİŞTİRİLMESİ BASKISI

Haberler

Değerli Meslektaşlarımız;

Anımsayacağız gibi "İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği" Tüzüğünü Aralık 2015 tarihinde teslim ederek resmen kurulmuştu. Kuruluşundan sonra Tüzüğümüzde tadilat yapılması istenmiş ve gerekli düzeltmeler istenilen doğrultuda yapılarak teslim edilmişti.

Ancak Haziran ayı içerisinde İş Teftiş Kurulu Başkanlığı “Başkanlığımıza intikal eden bilgilerden “İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği” adı altında faaliyet göstermek üzere bir dernek kurulduğu, söz konusu derneğin Ankara Valiliği Dernekler Müdürlüğünce 06-122-176 kütük numarası verildiği ve derneğe Başkanlığımızda görev yapmış ya da halen görevli iş müfettişlerinin üye oldukları anlaşılmaktadır.

Çalışma hayatının teftişi faaliyetlerini Başkanlığımızda görevli iş müfettişi unvanına haiz kamu görevlilerince yürütülmektedir. İş müfettişliği başta 81 sayılı Sanayi ve Ticarette İş Teftişi Hakkında Sözleşme, 4857 Sayılı İş Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Teftişi Tüzüğü olmak üzere çeşitli mevzuatla tanımlanmış iş mesleki unvanıdır. İş müfettişleri mesleğe bir kariyer sınavıyla alınmakta ve ancak belirli eğitim ve refakat süreçleri sonunda bir yeterlilik sınavını kazanarak iş müfettişi unvanını kullanma yetkisine haiz olabilmektedir. Bahse konu Derneğin adında geçen “İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri” gibi bir mesleki unvan veya kariyer ise bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenle; söz konusu derneğin adının bu haliyle kamusal ve mesleki anlamda hukuksuz bir temsili ortaya koyduğu ve konuyla ilgili Kurumunuzun bilgilendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Bilgilerinize arz ederim.”
diyerek Derneğimizin adını uygun bulmamış ve kariyer mesleğimizi korumak adına uğraşmış, didinmiş bu yazı ile İl Dernekler Müdürlüğü'ne bildirmiştir.

Dernekler Müdürlüğü de durumu bir yazı ile “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığının 08.06.2016 tarihli 4980 sayılı yazısında “İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri” şeklinde bir mesleki unvan veya kariyer bulunmadığı, bu nedenle Dernek adında söz konusu unvanın kullanıması kamusal ve mesleki anlamda karışıklığa sebebiyet verebileceğinden tüzüğün genelindeki dernek isimleri yeniden düzenlenmesi gerekmektedir” biçimiyle Derneğimize bildirmiştir.

12.07.2016 tarihinde Dernekler İl Müdürü Kadir KAYGUSUZ ile yaptığım görüşmede Derneğimize karşı dava açmak üzere İş Teftiş Kurulu Başkanlığının Dernekler Müdürlüğünden bazı belgeleri istediğini öğrendim. Bundan sonra izlenecek iki yol var;
1- Kurulun talebi doğrultusunda Derneğimize yeni bir ad koymak
2- Derneğimizin adını koruyarak hukuki yolları tüketmek
Takdir; üyemiz olsun ya da olmasın tüm iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapan mühendis, mimar ve tıp doktoru lisans diplomasına sahip teknik iş başmüfettişi, iş müfettişi, iş müfettişi yardımcısı ve bu unvanların birinden emekli veya ayrılmış meslektaşlarımızındır.

Ayrıca “derneğin adının bu haliyle kamusal ve mesleki anlamda hukuksuz bir temsili ortaya koyduğu” belirtilmiş olduğundan Derneğimizin web sayfasını üye olarak ya da olmayarak izleyen ve katkı veren siz kamuoyununda görüşleri önem kazanmıştır. Lütfen sizlerinde Derneğimizin adının “hukuksuz bir temsili” içerip içermediği veya sizler için Derneğimizin adının kamuoyunda “açıklayıcı ve yönlendirici olup olmadığını” belirtmeniz bizler için çok değerlidir.

En kısa sürede görüşlerinizi paylaşmanız biz Yönetim Kurulunun yol haritasını oluşturacaktır.

Saygılarımızla.

Yorum

Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.10 saniye
418,450 Tekil Ziyaretçi