Üye Girişi

Kullanıcı Adı

Parola



Henüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

ustat
13-11-2020 18:48

Değerli Meslektaşlarım, 14.11.2020 tarihinde yani yarın iş sağlığı ve güvenliği konuşmak üzere saat 17.00 de tele 1 de programa çıkacağım. Dr. Mehmet Tekelioğlu

ustat
07-11-2020 15:11

İş Müfettişi Tekelioğlu: Uzaktan denetim işverenleri rehavete sürükler https://www.evren.
..e-surukler


ustat
07-11-2020 15:03

380 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatı https://www.memur.
..er/935050/


Zonguldak Milletvekili Ünal DEMİRTAŞ'ın Meclis Komisyonu konuşması

Zonguldak Milletvekili Ünal DEMİRTAŞ'ın Meclis Komisyonu konuşması Bakın, Sayın Bakan daha yeni “sosyal devlet ilkesi”ni rafa kaldıran, işçileri daha çok ezen, kul hakkı yenen, İş Kanunu’nun en temel ilkesi olan “işçinin korunması ilkesi”ni ayaklar altına alan bir torba yasa getirdiniz. 14 milyon çalışanı yine huzursuz ettiniz. Eğer bu torba Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçerse bunun işçiler açısından ağır sonuçları olacaktır. Çünkü bu torbanın içine serpiştirilmiş ve birbiriyle bağlantılı olan 21,33 ve 37’nci maddeleri Anayasa’ya aykırı, İş Kanunu’nun ruhuna ve temel ilkelerine aykırı, İş Kanunu’nun sistematiğini bozan, işçiliğin kazanılmış haklarını ortadan kaldıracak, işçilerin emeklilik ve sosyal güvenlik haklarını ortadan kaldıracak, işçileri işverenlere karşı korumasız ve savunmasız bırakacak, işverenleri memnun edecek ama işçilerin istismarına yol açacak, kuralsız, güvencesiz ve esnek bir iş yaşamı ortaya çıkaracak, iş ve çalışma yaşamını temelinden sarsacak ve iş barışını bozacak, son derece tehlikeli ve son derece yanlış maddeler iç ermektedir. Eğer bu düzenleme geçerse “Bu insanlara iş bulacağız.” derken şimdilik 3,5 milyon işçinin iş güvencesi hakkı, kıdem tazminatı hakkı, işe iade hakkı, sendikalı olma ve toplu iş sözleşmesinden yararlanma hakları gibi kazanılmış hakların gasbedilmesine yol açacaksınız ve bu işçileri ikinci sınıf bir işçi hâline getireceksiniz.
Sayın Bakan, çoğu zaman kendi aralarında büyük bir rekabet olan ve birbiriyle anlaşamayan, dünya görüşleri birbirinden farklı üç büyük işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK bu konuda anlaşıyor ve birleşiyor ve üç gün önce kamuoyuna ortak bir bildiri açıklıyorlar, “Bu teklifi geri çekin ve bizimle görüşün.” diyorlar, iş yerlerinde ve Meclisin önünde eylem yapıyorlar. Sayın Bakan siz bunu dinlemiyorsunuz, işçilerin sesin e kulak vermenizi ve Teklif’in özellikle 21, 33 ve 37’nci maddelerini geri çekmenizin ülkenin yararına olacağını düşünüyorum. Sayın Bakan, yine, geçtiğimiz hafta İLO’nun 81 no.lu İş Teftişi Sözleşmesi’ni dayanak kılarak görev yapan, Ankara Grup Başkanlığı nda çalışan ve 47 ilde denetim ve teftiş yaparak iş kazalarının önlenmesi için son derece önemli ve kritik görev yürüten 380 iş müfettişini Bakanlıktan kapı dışarı ederek evlerine gönderdiniz.
BAŞKAN LÜTFİ ELVAN – Lütfen tamamlayın efendim.
ÜNAL DEMİRTAŞ (Zonguldak) – Bu çok yanlış bir karar çünkü iş müfettişlerinin iş yerlerini evden denetlemesi ve teftiş etmesi fiilen mümkün değildir. İşverenleri rahatsız etmeyeceğiz diye iş kazalarına davetiye çıkarıyorsunuz. Denetimin ve teftişin olmadığı yerde iş kazas ı olur, iş cinayeti olur. Bakanlığınızın bu yanlış uygulaması nedeniyle meydana gelecek iş kazalarındaki ölümlerden ve yaralanmalardan hukuken ve vicdanen sorumluluğu ağır olacaktır.
BAŞKAN LÜTFİ ELVAN – Teşekkür ediyorum, sağ olun.
ÜNAL DEMİRTAŞ (Zonguldak) – Tutanaklara geçsin diye söylüyorum: Bu kararınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş müfettişlerine yeniden görev yapabilecekleri bir resmî bina tahsis etmeniz ülkenin yararına olacaktır.

Yorum

Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.07 saniye
223,364 Tekil Ziyaretçi