Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

ustat
13-03-2021 18:26

Youtube Kanalımız: https://www.youtub
e.com/channel/UCAj
aGBwtcbbuIkFr3gNjv
aA

ustat
04-01-2021 19:32

[b]Etkinlik Adı: Sağlık Emniyet Güvenlik Sohbeti Konu: Problem Çözme Teknikleri Konuk: Yahya Kemal KÖSALI Tarih: 06 Ocak 2021, Çarşamba Saat: 20.30- 22.00 Platform: zoom.us E

ustat
04-01-2021 19:32

Etkinlik Adı: Sağlık Emniyet Güvenlik Sohbeti Konu: Problem Çözme Teknikleri Konuk: Yahya Kemal KÖSALI Tarih: 06 Ocak 2021, Çarşamba Saat: 20.30- 22.00 Platform: zoom.us Etki

İş Müfettişi Tekelioğlu: Uzaktan denetim işverenleri rehavete sürükler

İş Müfettişi Tekelioğlu: Uzaktan denetim işverenleri rehavete sürüklerAile Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığının birleşmesinin de kaotik bir ortam yarattığını belirten Tekelioğlu, bürokratik engellerin arttığını, iş ve işlemlerin yavaşlamasına neden olduğunu aktardı. Yaklaşık 50 iş müfettişinin lehte mahkeme kararlarına rağmen atamalarının yapılmadığını hatırlatan Tekelioğlu, 13 ay önce yapılan müfettiş yeterlilik sözlü sınav sonuçlarının açıklanmaması ve iki buçuk yıl önce yapılan iş müfettişliği alım sınavı sonuçlarının açıklanmamasını işlemlerin yavaşlamasına örnek olarak gösterdi.

"KONAKLAMA HARCI YETERSİZ"
Tekelioğlu, iş müfettişleri ve diğer kamu denetim elemanlarının ortak sorunlardan birinin şehir dışı teftişlerde konaklama sorunu olduğunu dile getirdi. Ayın neredeyse 3 haftasını dış teftişlerde geçirdiklerini belirten Tekelioğlu şöyle devam etti: “İş müfettişlerine konaklama için sağlanan harcırah miktarı (2020 yılı konaklama için günlük tutar 109.40 lira) konaklama işletmelerinin istedikleri fiyatlar karşısında son derece az bir rakamdır. Bu durumda müfettişler dış teftişlerde devletin itibarını sarsmayacak, iş müfettişliği mesleğine yakışır yerlerde konaklama imkanı bulamamaktadırlar. Ayrıca evlerinden ve ailelerinden ayrı bir şekilde teftiş görevini özveriyle yerine getirirken konaklama yerlerinin hijyen, emniyet, sağlık vb. konularda müfettişlere kendilerini güvende hissetmeleri konusunda yeterli koşulları sağlayan yerler olmaması müfettişler için ciddi bir sorun teşkil etmektedir.”

Şehir dışı görevlendirmelerin süresine standart getirilmemesine tepki gösteren Tekelioğlu, müfettişlik kıdemi, yaş ve dezavantajlı gruplar göz önüne alınarak belli bir standart oluşturulması ve görevlendirmelerde keyfi uygulamaların son bulmasını istedi.

"500 İŞ MÜFETTİŞİ YETERSİZ"
İş sağlığı ve güvenliği yönünden teftişe yetkili müfettiş sayısının 500 olduğu bilgisini veren Tekelioğlu, bir buçuk milyondan fazla işyeri için bu sayının yetersiz olduğunu dile getirdi. “Ankara Grup Başkanlığında çalışan iş müfettişlerine odaları boşaltma talimatı verilmiş ancak teftiş faaliyetlerini yürütecekleri bir oda/ofis/büro tahsis edilmemiştir” bilgisini veren Tekelioğlu, bir diğer sorunun araç sağlanmaması olduğunu dile getirdi. Tekelioğlu, “İş müfettişlerinin işyerlerine ulaşımı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince sağlanmaktadır. Ancak sağlanan araç sayısının yetersizliği nedeniyle müfettişler mutat vasıtalarla veya kendi şahsi araçları ile teftişe gitmek zorunda kalmaktadırlar” dedi.

İŞÇİLERİN YAŞADIĞI SORUNLAR
Mehmet Tekelioğlu işçilerin en fazla öne çıkan sorunlarını şöyle sıraladı: “Ücretlerin zamanında ödenmemesi, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin ve yatırımlarının yeterince yapılmaması, SGK primlerinin alınan ücret üzerinden ödenmemesi, elden ücret ödemelerinin devam etmesi, resmi tatillerde yapılan çalışmalarda mevzuata uygun ücret ödemelerinin yapılmaması, hak edilen yıllık izinlerin işçinin talebi doğrultusunda değil, işverenin uygun gördüğü zamanlarda kullandırılması, ara dinlenmelerin uygun kullandırılmaması.”

İş Güvenliği Uzmanı Bedri Tekin: E-posta ile denetim olmaz

Çalışma dip dibe denetim uzaktan!

https://www.evrensel.net/haber/418001/is-mufettisi-tekelioglu-uzaktan-denetim-isverenleri-rehavete-surukler


Yorum

1 #1 ustat
- Kasım 13 2020 18:49:30
Değerli Meslektaşlarım, 14.11.2020 tarihinde yani yarın iş sağlığı ve güvenliği konuşmak üzere saat 17.00 de tele 1 de programa çıkacağım.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.03 saniye
278,671 Tekil Ziyaretçi