Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

ustat
04-01-2021 19:32

[b]Etkinlik Adı: Sağlık Emniyet Güvenlik Sohbeti Konu: Problem Çözme Teknikleri Konuk: Yahya Kemal KÖSALI Tarih: 06 Ocak 2021, Çarşamba Saat: 20.30- 22.00 Platform: zoom.us E

ustat
04-01-2021 19:32

Etkinlik Adı: Sağlık Emniyet Güvenlik Sohbeti Konu: Problem Çözme Teknikleri Konuk: Yahya Kemal KÖSALI Tarih: 06 Ocak 2021, Çarşamba Saat: 20.30- 22.00 Platform: zoom.us Etki

ustat
04-12-2020 04:31

Dernek başkanımız Dr. Mehmet TEKELİOĞLU ZOOM'dan İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimi söyleşisine katıldı...

AİLE BAKANI, ÇALIŞMA BAKANLIĞI İŞ MÜFETTİŞLERİNİ KAPI DIŞARI ETTİ!!!

AİLE BAKANI, ÇALIŞMA BAKANLIĞI İŞ MÜFETTİŞLERİNİ KAPI DIŞARI ETTİ!!! Malum süreçte, iki bakanlığın örgütlenmesinde yaşanan ciddi sorunlar nedeniyle Bakanlıkların ayrılmasının gündemde olduğu son zamanlarda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı binası olarak kullanılan Ankara Söğütözü yerleşkesinde çalışan memurların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bilinen ve yıllardır aynı adreste hizmet verilen Emek Mahallesindeki yerleşkesine taşınması kararı alınmıştır. Emek yerleşkesinde hâlihazırda görev yapan ve Çalışma hayatıyla ilgili olan birimler İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Çalışma Genel Müdürlüğü ile Çalışma hayatının denetimini yapan İş Müfettişlerine, odalarını boşaltmaları talimatı verilmiştir. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne ve Çalışma Genel Müdürlüğü’ne farklı adreslere taşınma talimatı verilmiştir. Bakanlık binasında kalan birimler zaten aile bakanlığı ile ortak örgütlenen birim iken, boşaltılan odalara aile bakanlığının memurları yerleştirilmek istenmektedir. Bakanlıkların ayrılması durumunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kamuoyunca bilinen binasına el koymaya çalıştığı anlaşılmaktadır. Kaldı ki Bakanlığın bir başka birimine yer sağlamak amacını güden bu hamleler, yönetim yetkisinin belli bir grup için kötüye kullanımını içermekte olup eşitlik ilkesine açıkça aykırıdır.
İş sağlığı ve güvenliği teftişleri, işin yürütümü teftişleri, kısa çalışmaların uygunluğunun denetlenmesi, işyerlerinde Covid 19 önlemlerine vb. çalışma hayatına yönelik denetim yapan 3’lü kararname ile atanan ve atamaları Resmi Gazete’de yayımlanan iş müfettişleri herhangi bir yer gösterilmeden kapı dışarı edilmeye çalışılmaktadır. Bu durum 657 sayılı DMK kanunuyla örtüşmediği gibi, Türkiye’nin taraf olduğu ILO 81 sayılı sözleşmesinin 11. maddesini de açıkça ihlal etmektedir. Müfettişlerin teftişlerine halel getirmeyecek, ifade alımlarında gizliliği sağlayacak, çalışma hayatının denetimine yakışır bürolar temin etmek yerine iş müfettişlerine büro göstermeksizin hiçbir altyapı oluşturulmadan, usul ve esasları belirlenmeden evlerinden çalışmaları söylenmektedir.
Uluslararası mevzuatta iş sağlığı ve güvenliğine verilen önem ortadayken, İngiltere gibi ülkelerde özerk bir yapı elde etmiş, bağımsız bir kamu yapılanması ile örgütlenen iş sağlığı ve güvenliği kuruluşlarında çalışmalar yürütülürken, iş müfettişlerine ülkemizde bir oda ve masa çok görülmektedir. İş müfettişine büro sağlanmaması, çalışma hayatının denetiminin itibarsızlaştırılmaya çalışılmasının altında yatan ASIL nedenlerin neler olduğu merak edilmektedir.
İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği

Yorum

Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.03 saniye
235,888 Tekil Ziyaretçi