Üye Girişi

Kullanıcı Adı

Parola

Henüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

ustat
24-12-2022 20:05

ustat
12-11-2022 20:28

ustat
13-03-2021 18:26

Youtube Kanalımız: https://www.youtub
e.com/channel/UCAj
aGBwtcbbuIkFr3gNjv
aA[/u]

Başlığı Görüntüle

İSGMder » İş Sağlığı ve Güvenliği » Soru Cevap
 Başlığı Yazdır
AVM Evrak talebi
77ygtyl
Merhaba

AVM içeirisnde faaliyet gösteren firmalardan AVM yönetimleri tarafından sürekli olarak 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili evraklar talep edilmektedir.Normal şartlarda işyerlerinden söz konusu evrakları talep etme yetkisi resmi kurumlara(ÇSGB, Sağlık Bakanlığı vb...) ait olmasına rağmen ısrarla bu konuda sıkıntı yaşanmaktadır.Kanunda'' (2) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki koordinasyon yönetim tarafından sağlanır. Yönetim, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için işverenleri uyarır. Bu uyarılara uymayan işverenleri Bakanlığa bildirir'' maddesine dayanarak çeşitli dökümanları talep etmektedirler.Ancak madde AVM lere sadece uyarı yetkisi vermekte olup, denetim yetkisi vermemektedir.Konu hakkında sayın müfettişlerimizin yorumlarına ihtiyacımız vardır.

mehmet tekelioglu
"diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler" ifadesiyle koordinasyon ile tüm işyerlerinin korunması amaçlanmaktadır. Bayrampaşa patlamasından da hatırlayacağınız gibi ruhsatsız bir işyerinde yaşanan patlamadan tüm komşu işyerleri ve çalışanları etkilenmişti. Yasa korumanın herkesi kapsamasını amaçladığı için, AVM'de de işyerleri kendilerini ve çalışanlarını korumak için Yönetim tarafından izlenmesini ve bu korumada tereddüt yaratacak durumlarda koruma refleksiyle uymayanları Bakanlığı bildirmeyi öngörmüştür. Dikkat edilirse yönetime ceza verme yetkisi vermemekte, sadece diğer komşuları korumak için Bakanlığı bildirme görevi vermektedir.

77ygtyl
mehmet bey

Kendi alanımız içerisinde olası kazaların sorumluluğu bize ait olup AVM lerin denetleme yetkisinin birde sorumluluk kısmı olması gerekmektedir.Ancak bildirmeden öte bir sorumlulukları yoktur.Bu anlamda denetim yapmanın bir amacı olmamaktadır.Benim sormak istediğim denetim yapma yetkisi olmayan AVM lerin denetleme arzusu ancak denetim yapanın sorumluluğunu almamalarına rağmen evrak talep etmeleridir.Ceza verme yetkisi yok olmasına rağmen risk değerlendirmeniz yoksa tarafımızdan yapılarak size fatura edilecektir şeklinde yaklaşımlarla karşılaşmış durumdayız.Bazı AVM ler bize 6331 gereği yapmamız gerekenleri içeren bir liste göndererek doldurmamızı istemişler ve uyarı yükümlülüklerini yerine getirmişlerdir.Yönetmeliği Sadece ortak alanlarda yapılan faaliyetler için ortak çalışmalar yürütülebilir diye yorumluyoruz.Evrak talebide bir denetim şekli olduğundan denetimin doğası gereği denetleyende sorumluluk altına gireceğinden bu maddenin uygulanması ile ilgili açıklık getirilmesi yönetmeliğe, AVM ifadesinide ekleyerek kiraladıkları (biz onların alt işvereni değiliz-burada Türk Ticaret kanunuda devreye giriyor) işyerlerinden, belli tehlike sınıfındakilerden şu şu evrakları talep etmelidirler iafadesine yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum.Böylece yükümlülükleri denetleyen seviyesinde yerine getirilerek sorumluluk paylaşılmış olacaktır.Aksi takdirde uygulama başkasının kiraladığı alana temas veya evrakta yetkisiz denetim yapılacak yetki aşımı şartları oluşacaktır.Burada bakanlığa bildirme değil, bildirme ile ilgili sıkıntımız yok.Önemli olan bildirmeye giden aşamaların şartlarının belirlenmemesi.Farklı yorum ve uygulamalara gerek bırakmayacak şartların belirlenmemesidir.Aynen İSG uzmanlarınında uygunsuz işyerlerini bildirimlerinde verilecek müddetin net olarak tanımlanmaması gibi...

Atlanılacak Forum:
Sayfa oluşturulma süresi: 0.12 saniye
427,191 Tekil Ziyaretçi